Strefa Light - poradnia dietetyczna. Pomożemy Ci osiągnąć prawidłową wagę. Dietetyk Ozorków, dietetyk Chojna, dietetyk Gorzów.

Przepisy

Jak przetrwać kryzys podczas odchudzania

Strefa Light - separator

Artykuły 2014-12-06

Kryzysy podczas odchudzania są raczej nieuniknione. Dlaczego tak trudno nad nimi zapanować? Z czego wynikają? I jak sobie z nimi radzić? Na wszystkie te pytania postaram się po kolei znaleźć odpowiedź.

Powody kryzysów są dość różne. Często łamiemy postanowienia dietetyczne podczas spotkań towarzyskich (ale z tym, moim zdaniem możemy sobie dość dobrze poradzić), gorzej jeżeli wynikają z niepohamowanej chęci zjedzenia czegoś, znużenia dietą, spadkiem motywacji czy są reakcją na stres. Wtedy nasza silna wola jest naprawdę wystawiona na próbę.

Kryzys podczas spotkania towarzyskiego.

Najczęściej wygląda to tak. Do momentu imprezy przestrzegamy diety, idąc na spotkanie mamy postanowienie, że nie skusimy się na nic (bo jesteśmy na diecie), następnie po około 2-3h godzinach pojawia się głód, normalnie powinniśmy zjeść coś z diety, głód narasta, smakołyki wydają się coraz bardziej kuszące, wszyscy dookoła namawiają nas na spróbowanie „choć kawałeczka” łamiemy się i idziemy na całość. W głowie pojawia się myśl „nie dałam rady” i na drugi dzień już przestrzegamy dietę na 50%, a trzeciego odchodzimy od niej całkiem, bo i tak już poległyśmy. A tak naprawdę kluczem do radzenia sobie w takich sytuacjach jest odpowiednie planowanie i znajomość własnego siebie. Jeżeli idziemy na imprezę do mamy, która przygotowuje ukochanego przez nas orzechowca, a my rano (zaraz po śniadaniu gdy jeszcze jesteśmy syci) postanawiamy, że nie zjemy nawet plasterka, to obawiam się, że jest to raczej niemożliwe, szczególnie na dalszym etapie odchudzania.

Gdy spotkanie towarzyskie odbywa się wieczorem, to w ciągu dnia zjedzmy normalne śniadanie i II śniadanie, na obiad lekką sałatkę, a na przyjęciu pozwólmy sobie na posiłek wielkości obiadu. Dzięki temu nie będziemy mieli poczucia, że coś tracimy, nie będziemy również narażeni na namowy współbiesiadników. Na każdej imprezie można znaleźć sałatkę, pieczone  lub grillowane mięso, lekkie przekąski. Umiarkowane spożycie tych dań w towarzystwie dwóch kieliszków wytrawnego wina naprawdę nie powinno mieć wpływu na dalsze odchudzanie. Jeżeli obawiasz się, że na imprezie nie będzie „nic dla Ciebie” do jedzenia, można samemu przygotować pyszną sałatkę czy lekkie przystawki – wątpię by gospodarze mieli coś przeciwko. Najważniejsza sprawa, na drugi dzień wracamy do rytmu diety i przestrzegamy założonego planu.

Jeżeli jesteśmy zaproszeni na obiad. Zjedzmy normalnie śniadanie, później owoc. Na przyjęciu obiad umiarkowanej wielkości z przewagą warzyw. Po obiedzie mały kawałeczek ciasta. Później zaplanujmy długi spacer, a na kolację zjedzmy dwa plasterki wędliny oraz sporo surowych warzyw. Na drugi dzień, wszystko zgodnie z dietą.

Gdy spotkanie odbywa się w późnych godzinach wieczornych, a jako poczęstunek zaplanowane są przystawki typu chipsy, krakersy i spora ilość alkoholu – no cóż to już jest większe wyzwanie. Jeżeli masz ochotę na alkohol, to możesz pozwolić sobie na wino wytrawne lub półwytrawne, ale jednak powinnaś zrezygnować z dodatkowych przekąsek. Możesz jednak sama przygotować kolorowy talerz warzyw oraz pastę/dip z avocado czy jogurtu. Pysznie, lekko – samopoczucie na drugi dzień, o niebo lepsze niż po ciężkich przekąskach.

Nie warto rezygnować ze spotkań towarzyskich z powodu diety. Najważniejsze to dobre rozplanowanie posiłków, znajomość własnych słabości i uwzględnienie ich w kaloryczności danego dnia lub zapewnienie sobie równie smacznego dietetycznego zamiennika.  Następnego dnia wracamy do diety, staramy się pójść na dodatkowy spacer. Zastosowanie powyższych wskazówek sprawi, że wskazówka na wadze nadal będzie przesuwała się dół.

A wy jak radzicie sobie w takich sytuacjach? Może macie ochotę podzielić się swoimi pomysłami?

Jutro – jak radzić sobie z żołądkiem deserowym, czyli kryzysową sytuacją po zjedzeniu posiłku, szczególnie obiadu.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej porady dietetycznej zapraszamy do naszych gabinetów w Chojnie, Gorzowie i Ozorkowie.

Polub naszą stronę na facebooku

 

odchudzanie,kryzys,dieta, dietetyk Chojna, dietetyk Ozorków, dietetyk Zgierz

Najbardziej polecane

Strefa Light - separator
Chrońmy zdrowie dzięki kolorom

Chrońmy zdrowie dzięki kolorom

Strefa Light - separator

05.01.2015

czytaj więcej
Zachęcamy Klientów GS Ozorków do świadomych wyborów

Zachęcamy Klientów GS Ozorków do świadomyc...

Strefa Light - separator

22.08.2016

czytaj więcej
Dziennik spożycia żywności

Dziennik spożycia żywności

Strefa Light - separator

07.07.2016

czytaj więcej
Noworoczne postanowienia

Noworoczne postanowienia

Strefa Light - separator

01.01.2018

czytaj więcej

Zachęcamy do lektury naszych artykułów, w których znajdziecie ciekawe informacje na temat odżywiania, wpływu tego co jemy na nasze samopoczucie i nie tylko. Zapraszamy!!!

DOŁĄCZ DO NAS

Love it Join Us

Pobierz i prześlij dalej

Dziękujemy

Kontakt Gorzów

Jana Pawła II 82 i (Black Pearl Spa)

Poniedziałek 10.00-20.00

 

Kontakt Chojna

ul. Słoneczna 35

Środa 8.30-19.00
Piątek 8.30-15.00
 

Kontakt Ozorków

Plac Jana Pawła II 1/1

Poniedziałek 10.00-20.00
Środa 10.00-20.00
Piątek 10.00-20.00