Strefa Light - poradnia dietetyczna. Pomożemy Ci osiągnąć prawidłową wagę. Dietetyk Ozorków, dietetyk Chojna, dietetyk Gorzów.

Przepisy

Czy warto stosować substancje pobudzające apetyt gdy nasze dziecko jest niejadkiem?

Strefa Light - separator

Slaider - główny 2016-02-05

"By niejadek zjadł obiadek"

Posiłki dzieciaków to temat wokół, którego toczy się życie wielu Mam.

I nic dziwnego bo każda z nas wie, że to co je nasze dziecko ma ogromny wpływ na jego rozwój, samopoczucie, zdrowie i przyszłe życie.

Z mojego własnego doświadczenia (ale oczywiście każda z nas może mieć inne odczucie i obserwacje) wydaje mi się, że zdecydowanie łatwiej być Mamą dziecka, które jeść lubi niż niejadka. Jeżeli dziecko jest otwarte na nowe smaki i dania a w domu jada się zdrowo, bardzo rzadko pojawia się żywność przetworzona lub słodkie napoje to przy odrobinie konsekwencji można "zapanować" nad nadmiernym wzrostem wagi dziecka.

Z dziećmi, które jeść nie lubą i mają tylko kilka dań, które są w stanie przełknąć jest trudniej a już na pewno Mamy mają więcej powodów do zmartwień.

Z pomocą tym Mamom przychodzi oczywiście przemysł farmaceutyczny proponujący różnego rodzaju specyfiki, które mają wspomagać apetyt.

Carlos Gonzales znany i ceniony hiszpański pediatra, ojciec trójki dzieci i autor wielu książek o rodzicielstwie w swoim poradniku "Moje dziecko nie chce jeść", który stał się światowym bestsellerem tłumaczonym na wiele języków pisze również o środkach pobudzających apetyt.

Wg niego na rynku są dwa rodzaje takich środków - te, które działają i te, które nie działają.

Te pierwsze są najczęściej mieszanką witamin, mikroelementów, ziół, które w małych dawkach i w krótkim czasie wydają się być nieszkodliwe chociaż zawsze mogą pojawić się substancje pomocnicze czy barwniki, które wywołają reakcję alergiczną.

Te, które działają wpływają na centrum apetytu w mózgu. Zawarta w nich najczęściej cyproheptadyna (na polskim rynku jest to np. lek Peritol, który stosuje się głównie w przypadku reakcji alergicznych ale również w przypadku leczenia jadłowstrętu psychicznego i w skrajnych przypadkach braku apetytu u dzieci) jest więc w rzeczywistości lekiem psychotropowym z całą gamą skutków ubocznych, wśród których wymienić można te występujące bardzo często jak senność (może wpływać na wyniki w nauce), suchość ust, ból głowy, nudności oraz te, które spotyka się rzadziej np. skoki ciśnienia, nerwowość, poczucie zagubienia i halucynacje, zmniejszenie wydzielania hormonu wzrostu.

I choć jak w przypadku wielu leków działania niepożądane występują dość rzadko to największe zagrożenie ze stosowania pochodnych cyproheptadyny wynika z tego, że ona naprawdę działa. Dziecko zjada więcej niż potrzebuje i więcej niż powinno. Leki te stosowane są w sposób stały i ciągły przez kilka miesięcy czy nawet lat mogą doprowadzić do nadmiernego wzrostu masy ciała czyli nadwagi a nawet otyłości oraz pociągają za sobą inne zagrożenia ponieważ jak już wspomniałam wcześniej mają wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Doktor Gonzalez podsumowując swoje doświadczenia wynikające z codziennej praktyki uważa substancje pobudzające apetyt są niepotrzebne, jeśli nie działają, a niebezpieczne jeśli działają więc nie powinno się ich nigdy stosować.

 

niejadek. leki pobudzające apetyt, suplementy na apetyt

Najbardziej polecane

Strefa Light - separator
Chrońmy zdrowie dzięki kolorom

Chrońmy zdrowie dzięki kolorom

Strefa Light - separator

05.01.2015

czytaj więcej
Zachęcamy Klientów GS Ozorków do świadomych wyborów

Zachęcamy Klientów GS Ozorków do świadomyc...

Strefa Light - separator

22.08.2016

czytaj więcej
Dziennik spożycia żywności

Dziennik spożycia żywności

Strefa Light - separator

07.07.2016

czytaj więcej
Noworoczne postanowienia

Noworoczne postanowienia

Strefa Light - separator

01.01.2018

czytaj więcej

Zachęcamy do lektury naszych artykułów, w których znajdziecie ciekawe informacje na temat odżywiania, wpływu tego co jemy na nasze samopoczucie i nie tylko. Zapraszamy!!!

DOŁĄCZ DO NAS

Love it Join Us

Pobierz i prześlij dalej

Dziękujemy

Kontakt Gorzów

Jana Pawła II 82 i (Black Pearl Spa)

Poniedziałek 10.00-20.00

 

Kontakt Chojna

ul. Słoneczna 35

Środa 8.30-19.00
Piątek 8.30-15.00
 

Kontakt Ozorków

Plac Jana Pawła II 1/1

Poniedziałek 10.00-20.00
Środa 10.00-20.00
Piątek 10.00-20.00